How much coffee of variety a costing Rs 5 a kg should be added?How much coffee of variety a costing Rs 5 a kg should be added?

Share our website please

Cost of variety A=5x Rs. Cost of variety B=20×12=240 Rs. Hence 50 kg of variety A should be added.

What amount of scale at Rupees 5 kg needs to be added to 20 kg of coffee sold at rupees 12 per kg so that the mixture can be sold at rupees 7.50 per kg?

5 a kg should be added to 20 kg of coffee at Rs. 12 a kg so that the mixture be worth Rs. 7.50 a kg.? = 12 – 7.5 : 7.5 – 5 = 4.5 : 2.5 ⇒ 9 : 5.

How much is a kilogram of sugar?

9 per kg must be mixed with 27 kg of sugar costing Rs. 7 per kg so that there may be a gain of 10% by selling the mixture at Rs. 9.24 per kg? [A]. … Discussion :: Alligation or Mixture – General Questions (Q. No. 7) C.P. of 1 kg sugar of 1st kind Cost of 1 kg sugar of 2nd kind Rs. 9 Mean Price Rs. 8.40 Rs. 7 1.40 0.60

What is the price per kg of third variety of coffee?

Coffee worth Ro 3 per kg and coffee worth Rs 2 per ko are mixed with a third Vanely ma 12 rate the nee of this mature is a 28 per What is the price per kg of the third variety of coffee Options rs 2.67. 13.11.2021

How much sugar at Rs 9.5 a kg should be added to 17 kg of tea at Rs 20 a kg so that the mixture is worth Rs 13 a kg?

Let x be quantity at 9.5/kg. ∴ 2 : 1 = x : 17,hence x = 34 kg. 25.04.2020

What amount of scale at Rupees 5 kg needs to be added to 20 kg of coffee sold at rupees 12 per kg so that the mixture can be sold at rupees 7.50 per kg?

Required Ratio=3:2.

What amount of scale at Rupees 5 kg needs to be added to 20 kg of coffee sold at rupees 12 per kg so that the mixture can be sold at rupees 7.50 per kg?

5 a kg should be added to 20 kg of coffee at Rs. 12 a kg so that the mixture be worth Rs. 7.50 a kg.? = 12 – 7.5 : 7.5 – 5 = 4.5 : 2.5 ⇒ 9 : 5.

Correct Answer: C) 20 Kgs.

How many kilograms of salt at Rs.50 / Kg must be mixed with 40 Kgs. of …

Hence, the required ratio is 1:2.

How much is a kilogram of sugar?

Flour Weight to Volume Conversion Table Kilograms Cups (A.P. Flour) Cups (Wheat Flour) 0.25 kg 2 c 2 1/16 c 0.5 kg 4 c 4 1/8 c 0.75 kg 6 c 6 1/4 c 1 kg 8 c 8 1/3 c 16 weitere Zeilen

How much is a kilogram of sugar?

SugarCommodity Name Price % Soybeans 16.40 -2.12 Soybean Oil 0.69 -1.95 Wheat 340.75 -2.92 Sugar 0.18 -3.49 15 weitere Zeilen

The current price of sugar as of June 27, 2022 is $0.1829 per pound.

What rupees 126 per kg and Rs 135 per kg are mixed with third variety in the ratio 1 is to 1 is to 2?

∴ The price of the third variety is Rs 175.5 per kg.

What ratio should tea worth Rs 100 per kg be Rs 140 per kg so that average value of mixture may be Rs 110 per kg?

In what ratio should tea worth * 100 per kg be mixed with tea worth₹140 per kg, so that the average price of the mixture may be * 110 per kg?[Ans. 3 : 1]​ See what the community says and unlock a badge. 086amanxicom is waiting for your help. 24.02.2021

What ratio must a grocer mix two varieties of Pulsesing Rupee 15 and rupees 20 per kg respectively?

In what ratio must a grocer mix two varieties of pulses costing Rs. 15 and Rs. 20 per kg respectively so as to get a mixture worth Rs. … Discussion :: Alligation or Mixture – General Questions (Q. No. 5) Cost of 1 kg pulses of 1st kind Cost of 1 kg pulses of 2nd kind Rs. 15 Mean Price Rs. 16.50 Rs. 20 3.50 1.50

Share our website please

Leave a Comment

Your email address will not be published.